Denizhan Sezgin Turizmde son gelişmeler!..
Yazı Detayı
06 Haziran 2021 - Pazar 22:45
 
Turizmde son gelişmeler!..
Denizhan Sezgin
 
 

Turizm sektörü ülkemizin konumu ve ekonomik anlamda önemli yere sahiptir. Zarar görmemesi gereken sektördür. Her yıl biraz daha fazla gelişerek insanların yurtdışından döviz getirmelerine olanak sunuyor. Ülke ekonomisinin gelişmesini sağlayarak önemli yere sahiptir. Her yıl milyonlarca kişi ülkemize gelerek turizmin biraz daha gelişmesini etkiliyor.

 

Son iki yıldır Coronavirüs nedeniyle Turizm Sektörü çok kötü bir dönem geçirdi. 2019 Mart ayından beri özellikle Turist Rehberleri, acentalar ve konaklama tesisleri bu durumdan negatif yönde çok etkilendiler. 


Özellikle Turist Rehberlerimiz için bu dönemde onları destekleyici çalışmalar yapılması gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyorum. Turist Rehberleri mesleklerini yapamadıkları için ekonomik olarak zorlanıyorlar. Bu konuda bir an önce harekete geçilmesi ve Turist Rehberlerinin sorununa çözüm getirilmesi gerekiyor. 


Geçenlerde Turizmdatabank.com bu dönemle ilgili bir araştırma gerçekleştirdi ve bir araştırmayı yayınladı. Bu araştırmaya göre, Türkiye'deki konaklama tesislerinin, koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılında 116 milyon geceleme kaybettiği belirlendi. 


Araştırmaya göre ayrıca, 2019'da 211.2 milyon geceleme yapılan tesisler, 2020 yılında 95.3 milyon gecelemeye ev sahipliği yaptı. Düşüşün yüzde 80'i yabancılardan, yüzde 20'si Türklerden kaynaklandı.


 

ÜLKERE GÖRE DAĞILIM

Yabancı gecelemelerin yüzde 31.6'sını Ruslar sağlarken, bu alandaki düşüşün yüzde 20'si bu pazardan kaynaklandı. Gecelemelerin yüzde 10.8'ini Almanlar sağlarken, düşüşün yüzde 23.1'i bu pazardan oluştu. Ukrayna pazarı geceleme artışının sağlandığı tek pazar oldu. Ukrayna, gecelemelerin yüzde 12'sini sağladı. Gecelemelerin yüzde 8.5'ini İngilizler sağlarken, düşüşün yüzde 7'si bu pazardan kaynaklandı.


 

 

 

PAKET TUR KAYBI YÜZDE 79

Türkiye'nin turizm başkenti Antalya'nın paket tur pazarındaki 2020 yılı analizini de yapan Turizmdatabank.com, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Covid-19 etkisinde daralan 2020 yılında 3.4 milyon turist ağırlayan Antalya'ya, önceki yıl 15.2 milyon ziyaretçi geldi. Antalya'ya geçen yıl paket turlarla gelen turist sayısı yüzde 79.9 düştü.


Yapılan araştırmadan da anlaşıldığı üzere Turizm sektörü coronavirüsten oldukça etkilenmiş görünüyor. Önümüzdeki süreçte, aşıların yapılması ve alınan tedbirlere uyulması neticesiyle iyiye doğru giden bir sürece gireceğimizi ümit ediyorum. 


Temmuz ayından itibaren turizm sezonu açılacak ve bu nedenle Pandeminin etkilerini azaltmamız Turizm açısından çok daha fazla önem taşımakta. Bütün bu gelişmeler ışığında eğer, önümüzdeki günler içinde olağanüstü bir olayla karşılaşmazsak ve salgında kontrolü sağlarsak Rusya ve diğer ülke vatandaşları temmuzda, AB ülkeleri Temmuz sonunda Türkiye’ye tatile geleceklerdir.

 
Etiketler: Turizmde, son, gelişmeler!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı