Tahir Kahveci Okullar açılıyor ve bitmeyen sorun Milli Eğitim sistemi
Yazı Detayı
05 Eylül 2021 - Pazar 15:44
 
Okullar açılıyor ve bitmeyen sorun Milli Eğitim sistemi
Tahir Kahveci
 
 
Salgın hastalığın en fazla vurduğu alanlardan biridir Eğitim ve öğretim alanı.
Uzun bir aradan sonra artık yüzyüze eğitim başlıyor.İnşallah da devam eder.Özellikle ilk ve orta öğretim uzaktan eğitim sistemiyle olmaz.
Okullar açılıyor açılmasına ama eğitim sistemimiz herzaman sorunlu olduğu gibi şimdide sorunlu başlıyor.
Gelmiş geçmiş bütün hükumetlerin en sorunlu bakanlığı olmuştur Milli Eğitim Bakanlığı.
20 yıllık AK Parti iktidarınında bana göre en sorunlu bakanlığıdır Milli Eğitim Bakanlığı.
Esasında AK Parti ilk iktidara geldiği 2002 yılının ilk Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu idi.Şahsen ben Erkan Mumcu'dan çok umutluydum ve gerçekten devrim niteliğinde değişimlere imza atacağını bekliyordum.Fakat bakanlıkta ömrü uzun olmadı.Gerçi içimdeki şüphe FETÖ'nün o günkü yapılanması ve Erkan Mumcu'nun değişimlerinden ciddi rahatsız olmasından ötürü Erkan Mumcu'yu itibarsızlaştırdıklarını düşünüyorum.Erkan Mumcu'dan sonra Milli Eğitimin içerisine FETÖ'cülerin hakim olması ve eğitimin dershanesiz olamayacağı savıyla dershanelerinin,okullarının önünün açılması bu şüphemi güçlendiriyor.Fetullahçıların ilk temeli ve tutuntukları yerde Eğitim sistemleri değilmiydi?
Bugünlerde ise Fethullahçı yapı yok ama neden halen Milli Eğitim dikiş tutmaz ki?
Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin ilk Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk olarak açıklandığında da Erkan Mumcu'dan sonra ikinci kez umutlandım.Toplumun büyük bir kesimide Ziya Selçuk'tan umutluydu.Ne var ki o da dayanamadı ve geçen ay bakanlıktan ayrıldı.
Ziya hocanın bakanlıktan ayrılması sessiz oldu belki ama arkasında yatan gerçek yine birileri Ziya Selçuk'u Eğitim sisteminde yapmak istediği değişimlere karşı çıkmasıydı.Bu sefer Fethullah'çılar değildi ama başka STK'lar,vakıflar,dernekler ve cemaatler bakanlığın yakasını bırakmadılar.
Milli Eğitimi birileri ticaret kapısı ve yine birileride arka bahçe olarak görmekten vazgeçsin artık.Bilimsel veriler eşliğinde çocuklarımızı güzel yetiştirecek eğitim sistemine ihtiyacımız her zamankinden daha fazla.
Yeter geleceğimiz daha fazla heba olmasın.
 
Etiketler: Okullar, açılıyor, ve, bitmeyen, sorun, Milli, Eğitim, sistemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı