Yazı Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 12:27
 
Hakan Çavuşoğlu: Bursa Cumhur İttifakı diyor
Cennet Yüzer Cankılıç
cankilic@ritimhaber.com
 
 

Dün günümün yarısını Yıldırım ilçesi’nde geçirdim.

Burası AK Parti’nin 17 ilçe arasında en rahat seçim bölgesi. İnegöl,Osmangazi ve Yıldırım olarak  oy deposu anlamında iktidar patisine en çok destek sağlayan ilçelerin ilk 3’ünde.

Rakamlara baktığımızda;

2014 yılı yerel seçimlerinde;

AK Parti  yüzde 50.4’le birinci parti çıkarken.  MHP yüzde 25.3, CHP yüzde 16.7, HDP yüzde 3.4 ve SP yüzde 2.3 oranında oy aldı.

24 Haziran  2018 Genel seçimlerinde;

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 61.21’le en büyük desteği veren bu ilçede;

CHP’nin adayı Muharrem İnce’ye  yüzde 24.34,

İyi parti’nin adayı Meral Akşener’e yüzde 6.77,

HDP’nin Adayı Selahattin Demirtaş’a  yüzde 6. 51 oranında oy çıktı.

Milletvekilliği seçimlerinde ise;

AK Parti yüzde 49.65 ve MHP yüzde 11.59’la toplamda cumhur ititfakı olarak yüzde 62.40 gibi yüksek bir rekora imza atarken,

Millet İttifakı CHPnin yüzde 17.06 ve İYİ Pariti’ninyüzde 10.00 ve SP’nin 1. 44 oyundan oluşan toplamda  yüzde 28.74’de kaldı. Yani Cumhur ittifakı’nın hemen hemen 3te biri kadar.

Peki 31 Mart Yerel seçimlerinde bu ilçede tablo nasıl oluşur?

Cumhur İttifakı’nın, Millet ititfakı le arasındaki makas kornur mu?  Açılır mı? Yoksa daralır mı?

Tüm  bu soruların net cavabını  elbette 31 Mart akşamı reel olarak alacağız.Demokrasilerde sandık eğer bir belirleyici ise sandıktan çokan soncu önceden kestirmek ve  milletin iradesine ipotek koymak son derece yanlış olur.

Ancak…

Yine de sahadan gelen verileri de gözönüne alarak bir öngörü debulunduğumuzda  Cumhur İtitfakı’nın bu ilçede yine gücünü koruduğunu ve AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı Oktay Yılmaz’ın , partisinin Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’den bayrağı teslim alacağını söylemek için de kahin olmaya gerek yok!..

BAKAN ÇAVUŞOĞLU HEP SAHADA

Başbakan Eski Yardımcısı ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bu seçimlerde de  sahada ve saha arkasında adaylardan daha çok çalışıyor dersek abartmamış oluruz.

Dün de mesaiye bir mahallede  sabah namazı ve cami cemaitiyle başladı.Ardından Yıldırım ilçe Kadın Kolları’nın 152 Evler, Ortabağlar,Güllük, Mimar Sinan,Beyazıt, Eğitim mahallelerindeki kadınlara yönelik düzenlediği kahvaltı programına katıldı. Yıldırım ilçe Başkanı Ali Kaya ve Belediye Başkan Adayı Oktay Yılmaz’la beraber katılım sağladığı bu toplantı için Blediye Meclis Üye Adayı Ali Molla Salih’le birlikte salona girdiğimde  kalabalık karşısında hakikaten şaşırdım. Çünkü o saatlerde 400’ü aşkın kadını biraraya getirip salonda toplamak mümkün değil.Üstelik yer bulamadığı için kapının önünde ayakta  durmak zorunda kalan onlarca kadını da eklemekte fayda var.

Kadınların çoşkusunun da yerinde olduğunu blirtmeliyim. O yüzden Hakan Çavuşoğlu  kısa konuşacağım diyerek başladığı konuşmasını neredeyse karşısındaki ilgiden dolayı 45 dakikaya yakın anca noktalayabildi.Ülkenin içinde bulunduğu beka sorununu anlatarak başlayan konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın vizyon projelerinden olan Yıldırım Metrosu’nu n ince dataylarına kadar anlattı. Ardından da salonda bulunanlara sordu:

“CHP’nin büyükşehir Belediye Başkan adayını tanıyor musunuz? “Salonda kuvvetlice “hayır” sesi geldi. O da bunun üzerine “Alinur Aktaş’ı tanıyor musunuz?”

Evet” sesi üzerine de “ O zaman oyunuzu Cumhur İttifakı’nın AK Parti  Adayı Alinur Aktaş’a vereceksiniz? Değil mi?” diye bir kere daha sordu.

Yine salondan”Evet” sesinin yükselmesiyle , “Tamam Yıldırım’da da bu kardeşiniz Oktay Yılmaz’a oyunuzu istiyoruz tamam mı?” dedi.Alkışlarla salon inledi.Toplantı bitiminde de kadınların dertlerini  ve isteklerini dinleyerek tek tek not aldı.

CHP’DEN  KATILANLARA ROZET TAKTI

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu  ile beraber ikinci durağımız Namazgah’ta hasta ziyareti ve ardından da  üye katılım programı oldu.

Hep beraber AK Parti’nin  bölgedeki kanaat önderlerinden benim de partinin organizasyonlarında sık sıkgördüğüm  81 yaşındaki Aydoğan Peker’in evine konuk oldu. Burada Aydoğan Peker’in hasta eşi 77 yaşındaki Nursel Hanım’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bakan Çavuşoğlu ve Belediye Başkan Adayı Oktay Yılmaz , kendilerini görüp eve gelen mahalle sakinleriyle de bir süre konuştular.Hasta ziyareti sırasında  önemli bir katılım da gerçekleşti. Aynı zamanda Aydoğan Peker’in oğl u Ergun Peker’in kendisi gibi CHP’de politika yapan yaklaşık 10 civarındaki arkadaşının AK Parti’ye üye katılım formunu   Çavuşoğlu ve Yılmaz hayırlı olsun dilekleriyle imzalayıp rozet taktılar.

Çavuşoğlu ve Yılmaz  ev ziyaretinin bitiminde de mahaleli ile beraber esnaf ziyaretinde bulundular.

“BİZ BURSA’DA İYİYİZ”

 Başbakan eski Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile bu programlar arasında kısa da olsa özelde konuşma fırsatı elde ettim. Morali  son derece yerinde idi.

Bursa’da  karşı taraf şu kadar öndeyiz, bu kadar öndeyiz şeklinde asılsız bir takım anket sonuçlarıyla üstünlük sağlamaya çalışıyor. Ancak bunların tamamı asılsız ve yalan. Doğru değil. Biz asıl anketi gördüğünüz gibi halkla beraber yapıyoruz. Halk ne diyorsa o.Halk Recep Tayyip Erdoğan diyor.Cumhur İttifakı’nın birlikteliğine inanıyor ve destekliyor.Siz bakmayın bu üstünlük sağlamaya çalışmalarına. AK Parti hizmet partisi. Ve AK Parti olarak Bursa’da sıkıntımız yok. Vatandaşımız bize teveccüh göstermeye devam ediyor. İnşallah yeni dönemde hükümetimizin de desteğiyle Yıldırım’a ve Bursamıza büyük yatırımlar yapacağız. Bu dönem Cumhurbaşkanımız yereldeki tüm paradigmaları değiştirerek insana değer katacak yatırımlarla, gönül belediyeciliğini ön plana çıkardı.Göreceksiniz çok büyük yatırımlarla karşı karşıya olacağımız bir sürece giriyoruz.”

OKTAY YILMAZ KLASİK SİYASETÇİ PROFİLİNDEN  UZAK

Cumhur İttiakı’nın AK Parti Yıldırım Belediye Başkan Adayı Oktay Yılmaz’a gelince.

Aday olarak adı kulislerde dillendirilmeye başlandığında en büyük handikapı , isim tanınırlığının az olması idi.

Ama uzun süredir kendisine yönelik sahada elde ettiğim izlenim bu handikapının aslında avantaj teşkil etmesi. Çok fazla tanınmaması onu diğerlerinden farklı kılıyor. Temiz, dürüst ve sade olarak , beyfendi ağırbaşlı kimliğiyle ön plana çıkarak ilgi görüyor,  sırf siyaset olsun diye uzun ve süslü cümlelerle konuşmaması da onun karşısındaki seçmen tarafından takdir görmesine yol açıyor.

Makine mühendisi.Çocukluğu Yıldırım’da geçmiş.

Dünkü görüşmemizde de”sokak sokak, cadde cadde bilirim. Yaşadığım, okuduğum ve ticaret yaptığım yer. Doyduğum yer, Yıldırım benim  mahallem. İlçe başkanı olarak da görev yaptım. Şimdi Allah bana buraya hizmet etme fırsatı verdi. “ diyerek bu ilçeye olan gönül bağını ifade etti.

Kamuoyunda  çalışmalarına Mevcut Başkan İsmail Hakkı Edebali’nin pek katılım sağlamadığı yönündeki  eleştirilere ise katılmıyor:

Hayır. Başkanımız başından beri bizimle. Neticede kendisi bizim  teşkilatımızın her kademesinde görev yapmış ve 5 yılda bu kente belediye başkanı olarak hizmet vermiş çok değerli arkadaşımız, parti büyüğümüz. Bu bir bayrak yarışıdır. Dün kendisi Özgen Keskin  belediye başkanımızdan görevi nasıl devraldıysa bugünde biz kendisinden devralmaya hazırlanıyoruz. Amacımız aldığımız bayrağı en yüksek seviyelere çıkarıp yarın bizden sonraki arkadaşımıza teslim etmek. “

HEDEF YÜZDE 65

Yıldırım için planladıkları projelerini de konuştuk.

Başkan Yılmaz bu konuda bir hayli heyecanlı:

Yıldırımlı olarak ilçemizi biliyoruz, dersimze iyi çalıştık. Teknik, akademik ve siyasi  anlamda güçlü bir kadro ekibimiz var. Arkadaşlarla yeni dönemde bu lçeye nasıl katma değer sağlarız? İmarından, sosyal, kültürel ve sanatsal, siportif faaliyetlere kadar göze, gönüllere de hitap edecek nasıl çalışmalar yaparız? Hepsini hazırladık, planladık. Perşembe günü İnşallah Barış Manço Kültür Merkezi’nde tanıtımını yapacağız.   Yıldırım’ı ortak akıl ve birlikte yöneteceklerinin de altını önemle çizdi:

“Bizim sloganımız Etkin Şehir Yıldırım. Bunun içini dolduracağız. 5 yıl sonra insana yapacağımız yatırımlarla konuşulmak, anılmak istiyoruz. Tek amacımız bu”.

Oktay Yılmaz’a 31 Mart  akşamı sandıktan çıkacak oy oranını da sordum.

Söylediği”Halkımız bize inanıyor, güveniyor. Yerelde ve genelde yaptıımız hizmetleri biliyor. Eksiklerimiz yok mu? Elbette var. Hep birlikte bu kenti yöneteceğiz. Eksiklerimizi hep birlikte  kapatacağız. Genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle biz biriz. Meclis üyesi arkadaşlarımızla da iy bir kadro oluşturduk ve Etkinşehir Yıldırım temasıyla yola çıktık. Hedefimiz yüzde 65” oldu.

 
Etiketler: Hakan, Çavuşoğlu:, Bursa, Cumhur, İttifakı, diyor,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
17 Mayıs 2019
Ortaokuldan liseye geçtikçe bağımlılık artıyor!
15 Mayıs 2019
Devlet korumasındaki çocuklarımızla iftar yaptık
14 Mayıs 2019
Sertaslan, Alinur Başkan için ne dedi?
10 Mayıs 2019
Bursa'ya bir üniversite daha geliyor!
09 Mayıs 2019
Beklenti neydi neyle karşılaştık?
08 Mayıs 2019
Başkan Türkyılmaz "o değişiklik" için ne dedi?
07 Mayıs 2019
Şehreküstü Camii'nde tekvando derslerine buyurun!..
03 Mayıs 2019
Kızgın demir daha da korlanıyor!..
02 Mayıs 2019
Sinan Paşa Külliyesi’ndeki restorasyon kepazeliği!..
30 Nisan 2019
Cumhurbaşkanı Başkan Aktaş’tan ne istedi?
30 Nisan 2019
AK Parti tercihini yapacak!..
29 Nisan 2019
ALACA CAMİİ'NİN DUVARINDA 579 YIL ÖNCESİNİN KABE'Sİ VAR
27 Nisan 2019
ÜSKÜP TAM BİR OSMANLI MİRASI
26 Nisan 2019
100 yıl önceki topraklarımıza ziyaret!
19 Nisan 2019
Osmangazi’de “ustalık” dönemi başladı!.. Usta iş başında!
18 Nisan 2019
Mahalli idarelerde de sistem değişikliği şart!..
17 Nisan 2019
Gürsu ve Karacabey’in yeni dönem projeleri neler?
15 Nisan 2019
Yıldırım,Kestel, İnegöl, Yenişehir ve İznik belediye başkanlarının ilk sözleri ne?
12 Nisan 2019
Bu kılıçlar yok satıyor!
11 Nisan 2019
Yıldırım’da yeni dönem hızlı başladı
10 Nisan 2019
AK Parti kulislerinde bunlar konuşuluyor!
10 Nisan 2019
AK Parti kulislerinde bunlar konuşuluyor!
09 Nisan 2019
Yörüğüm yürürüm
05 Nisan 2019
AK Parti seçmeni de Turgay Erdem'e oy verdi!
04 Nisan 2019
Şimdi değişim zamanı!
03 Nisan 2019
Çavuşoğlu, "Bursa bizi mahcup etmedi!"
02 Nisan 2019
Bu seçimin tek kazananı var: MHP!
01 Nisan 2019
Bursa kıl payı da olsa kaleyi kaptırmadı!
29 Mart 2019
Cumhurbaşkanı’nın değişimden kastı ne?
28 Mart 2019
BTSO ‘da iş başında!..
27 Mart 2019
31 Mart’ın kaderi kararsızların kararına mı bağlı?
26 Mart 2019
Ülkücü adaydan sert çıkış: “Bizim üzerimizden algı yaratanlar kaybeder”
22 Mart 2019
Bu çocuklarla fotoğraf çektirmek ayrıcalık!
21 Mart 2019
Halkın sorduğu 3 sorunun cevabı MHP’den geldi
20 Mart 2019
Başkan Dündar rakibi Aydın’a müzeyi gezdirdi
19 Mart 2019
Sahada son durum ne?
15 Mart 2019
Proje tanıtımları mı? Sahne şovları mı?
12 Mart 2019
Sonunda bizim de bir kent meydanımız olacak!
08 Mart 2019
Bu siyasi nezaket ve hoşgörü havasını bozmayın
07 Mart 2019
Neden Alinur Aktaş?
06 Mart 2019
Millet Mahallesi Cumhur İttifakı farkı!..
28 Şubat 2019
Erdoğan rüzgarı yine sert esmeye başladı!
26 Şubat 2019
Merkez sağda 4 eğilimli parti oluşumu tamam!..
22 Şubat 2019
Bakın 5 yıl önce nasıl imiş!
21 Şubat 2019
Aktaş’ın vefa yemeği yerini buldu!..
20 Şubat 2019
AK Parti ve MHP adaylarını son anda geri çekti!
19 Şubat 2019
Cumhur İtitfakı’nın ortak listeleri de tamam…
15 Şubat 2019
Cumhurbaşkanı, Bursa’dan memnun ayrıldı!
15 Şubat 2019
Cumhurbaşkanı Bursa için hangi mesajları verecek?
14 Şubat 2019
Domates, biber, patlıcan Allah muhafaza!!!
13 Şubat 2019
Bursa Cumhurbaşkanı’nı yine yanıltmayacak!..
08 Şubat 2019
Eğitimde BTSO ve Ülkev farkı…
07 Şubat 2019
Gemlik’de değişim olur mu?
06 Şubat 2019
Aksini söyleyen vatan hainidir!..
05 Şubat 2019
MHP’nin gözü Meclislerde!..
29 Ocak 2019
Millet İttifakı’nda uzlaşmanın adı: Kardeş payı
Haber Yazılımı