Tahir Kahveci Gelir adaletsizliğinde makas açılıyor!..
Yazı Detayı
11 Haziran 2021 - Cuma 10:26
 
Gelir adaletsizliğinde makas açılıyor!..
Tahir Kahveci
 
 

Haziran ayının ilk haftasında büyüme rakamlarımız ve ihracat rakamlarımız açıklandı.

 

Büyüme oranı yüzde 7,  ihracatımız ise yüzde 67 oranında arttığı açıklandı. Bazıları bu rakamlara inanmıyor ama ben bu rakamlara inandığım gibi bazı sektörlerde de bu oranların daha da yüksek olduğunu tahmin ediyorum.

 

Pandemiden kaynaklı bir çok ülkede üretim dururken, Türkiye lojistik ve üretimi kontrollü götürdü. Bu rakamlar, doğru bir strateji ve bu stratejinin yansımasıdır. Diğer taraftan da döviz kurlarındaki dalgalanmadan kaynaklı yüzde 40 civarında da bir devalüasyonun olması ihracatımızda olumlu olarak yansıdı.Her ne kadar pandemi etkiledi dense de geçen yıl turizm sektörü iyiydi. Bu yaz döneminde ise daha da iyi olacak.

 

Ama ne var ki  gelir  adaletsizliğinde makas her  geçen gün daha fazla açıldı.

Orta ve dar gelirli, memur ve sabit ücretle çalışan kurdaki dalgalanma, faizlerin yükselmesi, ihracatta talep patlamasından ötürü sınırlarımız içerisinde arz talep dengesinin bozulmasından ötürü alım gücü geçen yıla göre çok fazla düştü.

 

Belli kesimler ekonomik olarak gücüne güç katarken, nüfusumuzun büyük kesimi ise ekonomik olarak gücünden güç kaybetti.

 

Geçen yıla göre ihracatını ve büyümesini yani kazancını en az ikiye katlayan sanayici, turizmci çalışanlarını toplayıp  “geçen yıla göre yüzde100 kazandım size de ek olarak yüzde 25 ilave zam yapıyorum” diyeni hiç duydunuz mu?

 

İki kişili işi bir kişiye yaptırırken “artık kazanıyoruz bir kişi daha alalım o da nasiplensin” diyeni duydunuz mu? Ben duymadım varsa şayet tebrik etmek lazım.

 

Hal böyle olunca ülke nüfusumuzun yüzde 15-20 sini oluşturan kitle sermayesine sermaye kattı ama yüzde 80-85 ‘i ise daha da fakirleşti.

Pandeminin ilk aylarında başlatılan “Biz Bize Yeteriz” kampanyası aslında yerinde bir kampanyaydı. Toplum yapımız ve dini inancımız zor günlerde yardımlaşmayı gerektirir.

Haksızlıkta etmeyelim toplumumuzun bu duyarlılığı halen var ve devam edecektir diye düşünüyorum.

Dünya ülkelerinden bizi ayıran en güzel özelliğimiz diye düşünüyorum. Ne var ki toplumuzun bir kesimi ise bu konuda yozlaşmış.Bırakın yardımı “işçinin alnının teri kurumadan hakkını verin” diye emreden dinimizin emirlerinden bile uzak olanlarımıza yok değil.

Evet biz bize yeteriz de inandığımız dinin ibadet kısmı ile emrettiklerinden daha önemli olan sosyal ve yaşam alanındaki emrettiklerini tam anlamıyla uygulayabilsek...

 
Etiketler: Gelir, adaletsizliğinde, makas, açılıyor!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı