Denizhan Sezgin Bursa Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu
Yazı Detayı
10 Ocak 2022 - Pazartesi 22:18
 
Bursa Türk Dünyası Kültür Başkenti oldu
Denizhan Sezgin
 
 

2022 yılına Bursa Şehri önemli bir unvanla başladı. TÜRKSOY tarafından "2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti" ilan edildi. Bu yıl Bursa hem sahip olduğu tarihi, kültürel ve turistik değerleri hem de özel etkinlik ve gösterilerle Türk Cumhuriyetleri'nden misafirleri ağırlayacak ve turizm açısından şehrimize ekonomik olarak önemli katkılar sağiayacaktır.

TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı), 1993 yılında Azerbaycan, Kazakistan , Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin Kültür Bakanlarının imzalamış olduğu anlaşma ile kurulmuştur.
TÜRKSOY; Türk Halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.
TÜRKSOY’un 6 kurucu üye ve 8 gözlemci üye olmak üzere toplan 14 üyesi bulunmaktadır. Kuruluş aşamasında TÜRKSOY ismi Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi olarak belirlenmiş sonrasında alınan kararla bu isim Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı olarak değiştirilmiştir.

TÜRKSOY’un bütçesi, üye ülke kültür bakanlıkları tarafından ödenen katkı paylarıyla oluşmaktadır. Bu katkı paylarının yanı sıra etkinlikler için yerel yönetimler, üniversiteler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından ek kaynaklar sağlanmaktadır.
TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini 29 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Kazakistan Eski Kültür Bakanı Düsen Kaseinov yürütmektedir. Genel Sekreter yardımcılığı görevinde ise, Doç. Dr. Bilal Çakıcı bulunmaktadır. Teşkilatta ayrıca üye ülkelerin Kültür Bakanlıkları tarafından tayin edilen temsilciler görev yapmaktadır.
TÜRKSOY Genel Sekreterliği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır. TÜRKSOY’un herhangi bir başka ülke yada şehirde temsilciliği yoktur.

Türk Dünyası Kültür Başkenti, her yıl TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı) Daimi Konseyi tarafından TÜRKSOY üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Tataristan, Türkmenistan, Özbekistan ve  Kırgızistan’dan bir şehrin seçildiği ve seçilen şehrin kültür ve sanat hayatına renk katan bir organizasyondur.

Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirlerde;
Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinden gelen kültür, sanat, bilim insanları, Türk halklarının zengin kültürel mirasının tanıtılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalar yapmakta, Türk halklarının milli örf ve adetlerinden örnekler, halkların kendilerine özgü müzik kültürleri tanıtılmakta, geleneksel giysilerinin, el sanatlarının ve mutfak kültürünün sergilendiği festivaller ve çeşitli tiyatro gösterileri ile konser, yarışma, sergi ve konferanslar düzenlenmekte.

TÜRKSOY ile yapılan iş birliği çerçevesinde ; Ata Sporları, Sergiler, TÜRKSOY Kültür Sanat Faaliyetleri, Sempozyum ve Yayınlar, Türk Dünyası Müzeler Buluşması gibi birçok faaliyet gerçekleştirecek. 2022; Mevlid yazarı Süleyman Çelebi Hazretleri’nin vefatının 600’üncü anma yılı, aynı zamanda Bursa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü. Bu yıl 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları da İznik ilçesinde gerçekleştirilecek. ‘UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’ listesine de dâhil olan Bursa’da 2022’de turizm ve hizmet sektörü canlanacak, yapılacak etkinlik ve faaliyetler kent ekonomisine ciddi katkı sunacak. Ülkeler arasındaki ticaret ve turizm faaliyetlerini arttırmak amacıyla; Türk dünyası geleneksel sanatlar ve zanaatlarını geleceğe taşıyacak şölenler düzenlenecek, Türk Dünyası Ticaret Fuarı, B2B etkinlikleri, fabrikası Bursa’da kurulan Türkiye’nin yeni yerli aracı TOGG ve yerli İnsansız Hava Araçlarının tanıtım faaliyetleri ve sanayicilik tecrübesinin paylaşımı gibi birçok kıymetli etkinlik gerçekleştirilecek.

 
Etiketler: Bursa, Türk, Dünyası, Kültür, Başkenti, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı