Tahir Kahveci Bursa'da yeni imar alanları açılmamalı!
Yazı Detayı
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 12:48
 
Bursa'da yeni imar alanları açılmamalı!
Tahir Kahveci
 
 

Bursa her geçen gün büyüyen bir şehir. Bu büyümeyle orantılı şehir planlanmasında ciddi sıkıntılar oluşuyor.

Şehir içi trafik sıkıntısı her geçen gün daha karmaşık hal alırken üretilen çözümlerin yeterli olmadığını görüyoruz.

Aslında bütün bunların altında şehir planlarının öngürüsüz olması ve günü birlik yapılmasından kaynaklanıyor.

Çarpık yapılaşmanın olduğu mahallelerimizde yolu,yeşil alanı ve otoparklarının olduğu kentsel dönüşümlerin özendirilmesi yerine verimli tarım arazilerinin yanına kadar giren yeni imar planları yapılması çok büyük bir yanlıştır.

Bu yanlışlarla birlikte şehrin bir köşesinde oturanlar şehrin diğer köşesine işe gitmek zorunda olunca bu bile trafiğe ciddi yük getiriyor.

 

Osmangazi ilçe sınırlarımızdaki K.Balıklı, Beşyol,Fatih, Gülbahçe gibi mahallelerimizden başlayıp,devamındaki Yıldırım ilçemizin

Yavuzselim,Ortabağlar,Hacivat gibi mahallelerimize kadar uzanan alanda yeni planlanmış bir kentsel dönüşüm projesi Bursa'nın konut sorununa ciddi anlamda çözüm olur.

Bu çözüm ile hem bu mahallelerimizi daha yaşanabilir mahalleler yapmakla birlikte olası bir depreme karşında dayanıklı binalar inşa ederiz.

 

Bugün için böyle yapılmayıp yeni imar alanları açılınca bu bölgelere inşaat firmaları bakmayıp,yeni imar alanlarında iş yapmaya daha fazla ilgi gösteriyorlar.

 

Arz ve talep çerçevesinden bakarsak yeni imar alanı olmayınca inşaat firmalarının da mecburi bu bölgelere yönelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bursa Büyükşehir belediyesinin öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da katkılarıyla, şehrimizdeki meslek odalarının gayretleriyle halkımızı da bilinçlendirmek suretiyle bu kentsel dönüşüm hamlesi Bursa'ya yapılabilecek en güzel hizmet olacaktır.

 

Çarpık ve eski yapıların dönüşümü gerçekleşmeden yeni imar alanı açılmaması kentsel dönüşümde ciddi bir yol alınmasına sebep olacağını düşünüyorum.

Bu açıdan bakınca Bursa'ya belli bir dönem yeni imar alanları açılmamalı diye düşünenlerdenim.

 
Etiketler: Bursa'da, yeni, imar, alanları, açılmamalı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı