Tartışmalara yol açmıştı: İlk kez uygulandı
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 11:30
 
Tartışmalara yol açmıştı: İlk kez uygulandı
ABD’de geçtiğimiz günlerde onaylanarak tartışmalara yol açan Alzheimer ilacı, klinik deneylerin ardından ilk kez 70 yaşındaki bir kişiye uygulandı.
DÜNYA Haberi
Tartışmalara yol açmıştı: İlk kez uygulandı

Geçtiğimiz hafta ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanarak tartışmalara neden olan Alzheimerın tedavisi için geliştirilen Aduhelm isimli ilaç ile ilgili tarihi bir an gerçekleşti.

7 Haziran tarihinde onaylanan ilaç, klinik deneyler dışında ilk kez Rhode Islandda yaşayan 70 yaşındaki bir kişi üzerinde denendi.

 

‘TEDAVİDE YENİ BİR DÖNEM AÇIYORUZ’

Mark Archambault, 18 yıl aradan sonra onaylanan ilk Alzheimer ilacını alan kişi olurken yetkililer ilacın her ay intravenöz (koldaki toplar damardan enjeksiyon) yoldan verileceğini belirtti.

 

Rhode Island, Providenceda Butler Hastanesinin Hafıza ve Yaşlanma Programı bölümünde gerçekleşen işlem sonrası Brown Üniversitesi Tıp Fakültesi nöroloji profesörü Dr. Stephen Salloway, "Tedavide yeni bir dönem açıyoruz" dedi.

 

Salloway, Butler Hastanesi programında, aylık intravenöz infüzyon olarak verilen ilaca aday olabilecek yaklaşık 100 hasta olduğunu sözlerine ekledi.

Salloway, "Umarım klinisyenler, klinik deney kılavuzlarına uyacaklardır, çünkü ileri derece Alzheimer hastaları için gerçekten herhangi bir kanıtımız yok" dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Tartışmalara, yol, açmıştı:, İlk, kez, uygulandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı