Haber
13 Aralık 2019 - Cuma 08:52
 
Seçim kaybeden ana muhalefet lideri, istifa etti
İngiltere'de ana muhalefet partisi lideri Jeremy Corbyn, seçimleri büyük bir farkla kaybetmesinin ardından istifa kararı aldığını duyurdu. İngiltere'de seçimleri Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson kazandı.
DÜNYA Haberi
Seçim kaybeden ana muhalefet lideri, istifa etti

İngiltere'de seçimleri Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı. Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi. Bu gelişmelerin ardından İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, istifa edeceğini açıkladı.

 

Sandık çıkış anketlerine göre partisi büyük kan kaybeden Corbyn, yaptığı açıklamada seçmenlerine ve 'medyanın baskısı altında kalan' ailesi, arkadaşları ve eşine teşekkür etti.

 

İSTİFA KARARINI DUYURDU

 

"Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu" diyen Corbyn, "Ancak şunu söylemek istiyorum, bu seçim kampanyasında bir umut bildirisi sunduk" ifadesini kullandı.

 

Brexit'in seçim tartışmalarını çok fazla kutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını savunan Corbyn, görevi bırakacağını ve bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını duyurdu.

 

Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn'in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.

 

JOHNSON TEK BAŞINA İKTİDARA GELDİ

 

Sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

 

Johnson'ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu. İşçi Partisi, 2017'de kazandığı 262 sandalyeden 71'ini kaybederek tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Seçim, kaybeden, ana, muhalefet, lideri,, istifa, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı