Haber
02 Mayıs 2019 - Perşembe 15:22
 
Şanlıurfa Fen Lisesi, Bilim Festivaline damgasını vurdu...
Bu yıl 8. düzenlenen ‘Dijital Türkiye’ temalı ‘Türk Hava Yolları Science Expo 2019’, festivaline Şanlıurfa Fen Lisesi’nin ‘Organik İzolasyon Projesi’ damgasını vurdu.
EĞİTİM Haberi
Şanlıurfa Fen Lisesi, Bilim Festivaline damgasını vurdu...

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliğinde gerçekleştirilen ve bu yıl 8. düzenlenen  ‘Dijital Türkiye’ temalı ‘Türk Hava Yolları Science Expo 2019’, festivali kapsamında genç mucitler ödüllendirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından TOFAŞ Fen Lisesi ev sahipliğinde 3. Ulusal Bilim Kampının ödül töreni de gerçekleştirilecek. Bilim kampları çerçevesinde 8 farklı alanda öğrenciler akademisyenlerle bir araya geldiler ve 3 gün boyunca 81 ilden 81 okulla yoğun bir kamp dönemi geçirildi. Değerlendirmeler sonunda 8 farklı alanda dereceye girenler belirlendi. 

Dereceye giren 81 ilden 350 öğrenci ödüllerini Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Projeler Daire Başkanı Mehmet Bölücek’in elinden aldı. Ödül alanların arasında Şanlıurfa Fen Lisesi’de yer aldı. Yapı malzemesinin içine organik bir hammadde koyarak izolasyon maddesi elde edilir mi? sorusuna yanıt arayan Erdoğan Yeşilkaya ve Muhammed Furkan Ayan, proje koordinatörleri Mehmet Fatih Kaçar ile yaptıkları bilimsel çalışmada ödüle laik bulundu. Günümüzde binalarda bulunması gereken  en önemli özelliklerden birisinin izolasyon olduğuna dikkat çeken Şanlıurfa Fen Lisesi öğrencilerinden Erdoğan Yeşilkaya ve Muhammed Furkan Ayan, projeleri hakkında bilgi verdi. Pamuk tohumu posasını bazı temel maddelerle karıştırılarak kullanılabilinir hale getirdiklerini belirten öğrenciler, organik bir madde olan pamuk tohumu posasından yani küspeden binaların dış yüzeyleri için daha düşük maliyetli izolasyon maddesi ürettiklerini açıkladı.

 

Genç mücitler, bu icatlarıyla normal beton ve harç ile yapılan binalara göre, yüzde 50 daha fazla yalıtım elde etmiş oldu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şanlıurfa, Fen, Lisesi,, Bilim, Festivaline, damgasını, vurdu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı