Kanada’daki Uygur Türkleri 148 yıllık kiliseyi camiye çevirdiler
Haber
27 Eylül 2021 - Pazartesi 13:30
 
Kanada’daki Uygur Türkleri 148 yıllık kiliseyi camiye çevirdiler
Kanadanın Troy kentinde 1873 yılında inşa edilen Mount Carmel Kilisesine, camiye çevrildikten sonra Kanada Uygur Türkleri İslam ve Kültür Merkezi adı verildi.
DÜNYA Haberi
Kanada’daki Uygur Türkleri 148 yıllık kiliseyi camiye çevirdiler

Kanada’nın Toronto kenti ile çevresinde yaşayan Uygur Türkleri, satın aldıkları tarihi bir kiliseyi camiye çevirdi. Troy kentinde 1873 yılında inşa edilen Mount Carmel Kilisesi'ne, camiye çevrildikten sonra Kanada Uygur Türkleri İslam ve Kültür Merkezi adı verildi.

Doğu Türkistan Cumhur Başkanı Abduvali Buğrahan Osman, kiliseyi camiye çeviren Kanada’daki Uygur Türklerini tebrik etti. "Bir merkez haline getirilen hem ibadet amaçlı hem de kuran eğitimi başta olmak üzere çocuklarımız orada eğitilecektir" diyen Osman, "Bu sayede geleceğimiz olan çocuklarımız batı kültüründe sıyrılarak kendi benliklerini bulabilecek ve Türkistan gelenek ve göreneklerini, kültürünü öğrenmiş olacaklar. Çin zulmü altında yetişen ve ailelerinden koparılarak okullara kapatılan Türkistan’lı çocuklarımızı da bu eziyetten kurtarmak için bizlerde var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Kanada’daki, Uygur, Türkleri, 148, yıllık, kiliseyi, camiye, çevirdiler, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı