İYİ Parti, Libya tezkeresi ile ilgili kararını açıkladı
Haber
02 Ocak 2020 - Perşembe 13:00
 
İYİ Parti, Libya tezkeresi ile ilgili kararını açıkladı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Libya tezkeresine "hayır" oyu vereceklerini açıkladı.
SEYAHAT Haberi
İYİ Parti, Libya tezkeresi ile ilgili kararını açıkladı

TBMM'de saat 14.00'te yapılacak olan Libya'ya asker gönderme tezkeresi öncesinde partisinin merkez binasında açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Libya tezkeresiyle ilgili partisinin kararını açıkladı. Akşener, tezkereye "hayır" oyu kullanacaklarını belirtti.

 

"MİLLETİMİZE HAYIR GETİRMEYECEĞİNE KANAAT GETİRDİK"

 

Libya tezkeresine oy birliğiyle "hayır" oyu vermeye kanaat getirdiklerini belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Suriye deneyiminden yola çıkarak 2000 km uzaklıktaki Libya'da Türkiye iki gücün arasında arabulucu olması doğrudur ancak asker göndermesi, iç savaşta bir taraf olması doğru değildir. Başkanlık divanımız milletvekillerimize bu konuda bir tavsiye kararı bildirdi. Oy birliğiyle bu tezkereye İYİ Parti olarak 'Hayır' oyu vermeye karar verdik. Bu tezkerenin, Türkiye'ye ve milletimize hayır getirmeyeceğine kanaat getirdik. Bui milli güvenliğimizi tehdit altına alacaktır. Tezkereye 'hayır' oyu vereceğimizi söylemek isterim. Bütün bunların sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir.

 

"ÇAVUŞOĞLU'NA SORDUK"

 

Akşener sözlerine, "Çavuşoğlu'na 'Çerçevesi nedir, bu ucu açık bir tezkere midir?' diye sorduk. 'Evet, ucu açıktır' dedi. Bu tezkereyi Erdoğan'ın canı istediği gibi tavır ve davranış içine girebileceği bir tezkere olarak yorumladık. Allah bu milleti korusun" şeklinde devam etti.

 

TEK GÜNDEM MADDESİ, LİBYA TEZKERESİ

 

TBMM Genel Kurulu, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri için bugün olağanüstü toplanıyor. Genel Kurul, saat 14.00'te Meclis Başkanı Şentop başkanlığında açılacak Meclis'te, Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Genel Kurul'un tek gündem maddesi olacak.

 

OYLAMA YAPILACAK

 

Tezkere metninin okunmasıyla başlayacak görüşmelerde, siyasi parti grupları 20'şer dakika söz alacak. Görüşmelerin ardından tezkerenin oylaması yapılacak.

 

SALT ÇOĞUNLUK YETERLİ

 

Tezkerenin Meclis'ten geçmesi için oylamaya katılan milletvekillerinin salt çoğunluğunun yani yarıdan bir fazlasının 'kabul' oyu kullanması yeterli olacak. AK Parti ve MHP'nin 'kabul', CHP ve HDP'nin 'ret' oyu kullanacağı oylamaya ilişkin İYİ Parti ise, nihai tavrını kritik toplantı öncesi Genel Başkan Meral Akşener'in milletvekilleriyle yapacağı görüşmede belirleyecek.

 

TEZKERENİN MECLİS'TEN GEÇMESİNE KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

 

Ancak İYİ Parti, "ret" cephesinde yer alsa dahi, Genel Kurul'a tam kadro katılmaları beklenen Cumhur İttifakı ortaklarının sayısal güçleriyle, tezkereyi Meclis'ten geçirmelerine kesin gözüyle bakılıyor. AK Parti'nin Meclis'te 290, MHP'nin 49 milletvekili bulunuyor. Meclis Başkanı Mustafa Şentop oy kullanamasa bile Cumhur İttifakı'nın TBMM'deki oy gücü BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin desteğiyle 339'a ulaşıyor. Muhalefetin oy gücü ise, bağımsızlar dahil edilse dahi 250'de kalıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, Parti,, Libya, tezkeresi, ile, ilgili, kararını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı