İran’ın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu
Haber
19 Haziran 2021 - Cumartesi 10:30
 
İran’ın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu
İranda resmi olmayan seçim sonuçlarına göre muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.
DÜNYA Haberi
İran’ın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu

Resmi olmayan sonuçlara göre muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.

 

Reformist aday eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, muhafazakar adaylar eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai ile Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi de yaptıkları açıklamalarla Reisiyi tebrik etti.

 

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de yaptığı açıklamada halkın seçtiği cumhurbaşkanının belli olduğunu belirterek 45 gün sonra görevi kendisine devredeceğini dile getirdi.

 

 

İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

İranın yeni Cumhurbaşkanı Reisi, dini lider Ayetullah Ali Hamaneyin muhtemel halefi olarak gösteriliyor. Sertlik yanlısı bir hakim olarak, 80lerde binlerce rejim muhalifinin idam kararına imza atan dört hakimden biriydi.

 

1988de Halkın Mücahitleri Örgütü üyelerine toplu idamın arkasındaki isim olarak tanınıyor. Ekonomik vaatleriyle halkın dikkatini çeken ve yolsuzlukla mücadele sözü veren Reisi direniş ekonomisini savunuyor.

 

Reisi, 2017 seçimlerinde Hasan Ruhaniye karşı yarıştığı seçimi kaybetmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İran’ın, yeni, Cumhurbaşkanı, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı